מידע בנושא

זריקות תוך עיניות

מחלות הרשתית והדמית יכולות לגרום לירידה בחדות ראייה, איכות הראייה ושדה הראייה על רקע צמיחת כלי דם פתולוגיים בעין ודלף מכלי דם ברשתית בכלל ובמרכז הראיה בפרט.

בשנים האחרונות, מחלות אלו מטופלות על ידי הזרקה תוך עינית לחלל הזגוגית של חומרים נוגדי החלבון VEGF (Vascular Endothelia Growth Factor) ו/או סטרואידים. מטרת הטיפול הינה לעצור את המחלה ולהקטין את כמות הדלף. הטיפול הראה יעילות בשימור ואף שיפור חדות הראיה של החולים, על סמך מחקרים קליניים גדולים שנערכו בארה"ב ובאירופה.

המצבים העיקריים בהם מתבצעות הזרקות לתוך העין הם:

 • צמיחת כלי דם מהדמית על רקע ניוון מרכז הראיה על רקע גיל (נמ"ג), קוצר ראיה, חבלה או מחלות אחרות.
 • בצקות של המקולה (מרכז הראיה) על רקע סכרת, חסימות כלי דם ברשתית ומחלות אחרות.
 • פגיעה ברשתית (רטינופטיה) על רקע סכרת

איך מתבצעת ההזרקה ?

הטיפול בהזרקה לתוך העין ניתן בתכיפות ומשך המותאמים למחלתו/ה של המטופל ולתגובתו/ה לטיפול. בחלק מהמקרים יש צורך בהזרקות חוזרות, לעיתים אחת לחודש, לפרקי זמן ממושכים.

הליך ההזרקה התוך עינית :

 • הרדמת העין עם טיפות עיניים מאלחשות
 • כיסוי האזור סביב העין עם בד סטרילי מיוחד
 • ניקוי וחיטוי אזור העין עם חומר חיטוי ייעודי לעין- פולידין 4%
 • שמירה על העין פתוחה למניעת מצמוץ בעזרת ספקולום
 • הזרקת התרופה עם מחט דקה ועדינה בלובן העין
 • לאחר ההזרקה אין צורך בטיפול טיפתי
 • יש להימנע ממגע עם העין ומים ל 24 שעות

חשוב לדעת ששכיחות הסיבוכים העיניים לאחר הזרקות תוך עיניות נמוכה. זיהום תוך עיני הינו נדיר (1:3000 הזרקות) אך דורש הגעה מידית לטיפול.

התרופה המוזרקת

קיימים מספר סוגים של תרופות נוגדות VEGF הנמצאים בשימוש בארץ ובעולם: אוסטין (AVASTIN), לוסנטיס (LUCENTIS) ואיליאה (EYLEA).  בחירת הטיפול נקבעת על פי הנחיות משרד הבריאות וקופות החולים ובהתאם לשיקול הדעת של הרופא המטפל. כיום אוסטין ניתן כטיפול קו ראשון ובהמשך במידת הצורך אם אין תגובה מספקת ניתן לתת לוסנטיס או איליאה כטיפול קו שני.

200,000 חולים

מחלה ניוונית של מרכז הראייה תלוית גיל בישראל

1.2% חולים

מאובחנים עד גיל 55

25% חולים

מאובחנים בגיל 65

33% חולים

מאובחנים בגיל 65

ד"ר שולמית שורץ

אני מאמין

"קיימת חשיבות גדולה לפניה מוקדמת לרופא העיניים בכל מקרה של הופעה חדשה של טשטוש ראיה, עיוות קוים או פגמים בשדה הראיה המרכזי או ההקפי. אבחנה וטיפול מוקדם יביאו להפחתה של הנזק לרשתית באחוז גבוה של המקרים ויאפשרו שימור ואף שיפור בחדות הראיה. מאחר ומחלות רשתית אינן גורמות בהכרח לירידה בראיה בשלבים המוקדמים, רצוי להקפיד על מעקב תקופתי מסודר לפי המלצות הרופא בתלות בחומרת המחלה."

חשוב לשמור

על הרשתית שלך

"תחום הרשתית הינו אחד התחומים המורכבים ברפואת העיניים שדורש בדיקה יסודית, רמת דיוק גבוהה באבחנה ויכולת טיפולית וניתוחית ע"י מומחה בתחום. הטיפול במחלות הרשתית עבר שינויים מרחיקי לכת בעשור האחרון תוך שימת דגש על מיומנות והתעדכנות ועל כן קיימת חשיבות מכרעת בבחירת הרופא המטפל והמנתח".

זריקות תוך עיניות מבצעים אצל ד"ר שולמית שורץ

 • ד"ר שורץ הינה מומחית ומנתחת רשתית בכירה בעלת ניסיון רב
 • מאבחנת ומטפלת במחלות של מרכז הראייה
 •  הזרקות תוך עיניות
 • מוזמנים להתקשר לקבוע תור ולטפל בעיניים החשובות לנו מכל !

ד"ר שולמית שורץ

מומחית רשתית ומנתחת

דר שולמית שורץ מומחית רשתית ומנתחת בכירה

שליחת הודעה למרפאה

This contact form is deactivated because you refused to accept Google reCaptcha service which is necessary to validate any messages sent by the form.
© ‫copyright - ד"ר שולמית שורץ מומחית רשתית ומנתחת.  כל מידע, תכנים ועזרים המופיעים באתר זה או בכל קישור או הפניה ממנו הם בבחינת מידע כללי בלבד ואינם מהווים המלצה רפואית או חוות דעת רפואית. מידע כאמור אינו מיועד ואינו מהווה תחליף לטיפול רפואי, ייעוץ רפואי או אבחון מצב רפואי מסוים. המידע אינו מותאם באופן פרטני לצרכיו של כל משתמש ומשתמש ובכל מקרה של בעיה רפואית או צורך בטיפול רפואי יש לפנות לרופא מטפל. במצב חירום יש לפנות למוקד רפואי רלבנטי או לבית חולים. השימוש באתר הינו בכפוף לתנאי השימוש הכלליים. מידע נוסף: תנאי שימוש באתר הצהרת נגישות