סרטונים וכתבות מהתקשורת

זריקות תוך עיניות לטיפול בניוון רשתית חשובות לשמירה על הראייה גם בזמן הקורונה

מחלות עיניים, בדגש על מחלות של הרשתית, הינן מחלות אשר דורשות מעקב וטיפול עקבי ורציף. המטרה שלנו היא לשמור על הראייה ולמנוע התדרדרות עד כדי עיוורון. לדוגמה, מחלת הניוון הרשתי המתקדם במרכז הראייה על רקע הגיל (נמ"ג), הפוגעת בחולים קשישים, היא מחלה אשר גורמת לירידה קשה בראייה ומקשה על ביצוע פעולות יומיומיות פשוטות בבית ומחוצה לו. גם מחלות ברשתית על רקע סוכרת, הפוגעות בין היתר בחולים צעירים יותר בגיל העבודה, יכולות לגרום להפרעה בראייה ובכך להשפיע על יכולת ההשתכרות, להביא לאובדן רישיון נהיגה ולגרום להוצאות כספיות למטופל ומשפחתו. חלק גדול מהטיפול בחולים אלו כולל הזרקות תוך עיניות.

גם בימי שגרה, אנו עדים לקשיים בהיענות של החולים לטיפול. בעת התפרצות הקורונה, נוסף לכך גם החשש הגדול מהידבקות ואכן, נצפתה ירידה משמעותית מאד בשיעורי ההגעה למרפאות העיניים בבתי החולים ובקהילה וכתוצאה מכך החלה קטיעה של רצף המעקב והטיפול.

בזמן המגפה, נעשה מאמץ מיוחד בבתי החולים לייצר עבור החולים סביבת טיפול בטוחה ככל האפשר.

אין ספק כי הקורונה העמידה אותנו בפני הצורך במציאת פתרונות חלופיים ויצירתיים עבור אותם חולים שחששו ואף סירבו להגיע לטיפול. מטרתנו הייתה ליצור תחושת ביטחון טובה יותר עבור החולים ולעודד אותם להמשיך ולהגיע וכך לשמור על רצף טיפולי. הפתרונות כללו, בין השאר, פתיחת מתחמים חלופיים לצורך בדיקות והזרקות מחוץ לכותלי בתי החולים והזרקות בבתי המטופלים עצמם.

וגם היום ב"שגרת הקורונה", לאחר ההתייצבות בממדי המגפה והחזרה המדורגת לפעילות, אנו ממשיכים לנקוט בכל אמצעי המיגון הנדרשים.

בימים אלה, וכהיערכות לכל תרחשי אפשרי, חשוב להעלות את המודעות של המטופלים לשמירה על רצף הטיפול במחלות עיניים בסביבה הבטוחה שיצרנו עבורם. רק כך נוכל לשמור על הראייה של המטופלים שלנו!

זריקות לטיפול בניוון מקולרי של מרכז הראייה – חשיבות רציפות הטיפול

ד"ר שולמית שוורץ, רופאת עיניים מומחית לניתוחים ומחלות רשתית ויושבת ראש חוג רשתית באיגוד רופאי העיניים, מתארחת באולפן ynet כדי לדבר על הרצף הטיפולי החשוב כל כך בעיקר במחלות עיניים. אנחנו מדברים בעיקר על מחלות שפוגעות במרכזי הראייה של החולים, כמו למשל מחלת הניוון המקולרי, שבדרך כלל סובלים ממנה אנשים מעל גיל 60, ושהטיפול הרציף מאוד מהותי ומשמעותי במחלה הזו".

מה קורה כשאין טיפול רציף? "במחלה ניווניות של מרכזי הראייה זה יכול להיות הרה אסון עד כדי ירידה בראייה ולפעמים עד כדי עיוורון. זו מחלה שזקוקה לטיפול והדחייה של הטיפול יותר משבוע-שבועיים לפעמים יכולה להיות קריטית".

ריפוי גנטי- טיפול חדשני לניוון רשתית על רקע תורשתי

בתוכנית "בוקר בריאות" משוחחים על ריפוי גנטי ופורץ דרך לטיפול במחלות תורשתיות ניווניות של הרשתית.

כתבה מהניוזלטר של איכילוב

סובלים ממחלה ניוונית תורשתית של הרשתית? יש אור בקצה המנהרה

כתבה בעיתון "דה מרקר"

פיתוח חדשני של שתל רשתית מלאכותית המאפשר החזרה של ראייה תפקודית ומהווה פריצת דרך עולמית

כתבה בעיתון "הארץ"

ראיית קווים עקומים וטשטוש ראייה מרכזי הם בד"כ סימן ראשון למחלה המערבת את מרכז הראייה ומחייבים פנייה מוקדמת לרופא עיניים

ראיית קווים עקומים וטשטוש ראייה מרכזי

כתבה בדוקטורס אונלי

הכנס השנתי של חוג רופאי הרשתית הישראלי

ד"ר שורץ שולמית יו"ר חוג רשתית ומארגנת הכנס, מומחית במחלות וניתוחי רשתית ומנהלת מרפאת הרשתית הכרורגית במערך העיניים במרכז הרפואי תל אביב מספרת שהכנס חשף בפני הרופאים טכנולוגיות מתקדמות  שחלקן כבר הגיעו לארץ. מומחים מהארץ והעולם הציגו מכשירי צילום רחבי זוית להדמיה מיטבית של קרקעית העין ומכשירי צילום שאינם דורשים הזרקה של חומר ניגוד להערכה של מרכז הראיה ברשתית. כמו כן הוצגו תוצרים של חברות הזנק ישראליות בתחום הרשתית כדוגמאת מיכשור עזר והשתלת שבבים לאנשים עם ראיה ירודה, מצלמה ניתוחית חדישה ועוד.

לראשונה בישראל צפו משתתפי הכנס בניתוח בתלת מימד בשידור חי באמצעות משקפי תלת מימד. הניתוח שבוצע לתיקון הפרדות רשתית באמצעות טכנולוגית תלת מימד חדשנית שנערך במרכז הרפואי תל אביב ע"י פרופ ברק. הטכנולוגיה החדשה )S3 VISUALIZATION SYSTEM FOR VITRECTOMY(  מאפשרת לרופא לנתח ביתר נוחות מבלי להידרש לצפיה במיקרוסקופ. מסך התלת מימד נותן למנתח תמונה ברזולוציה טובה יותר המשפרת את תוצאות הניתוח. יתרון נוסף הוא האפשרות לחשוף גם את כל יתר הנוכחים בחדר הניתוח ומחוצה לו לראייה התלת מימדית של המנתח ובכך לשפר משמעותית את יכולת הלמידה מהצפייה בניתוח.

ד"ר שורץ מציינת שהכנס איפשר מבט אל העתיד הקרוב של רפואת הרשתית בדגש על איבחון, טיפול ומעקב טובים יותר לחולים שלנו.

כנס רופאי עיניים: חידושים בתחום הרשתית

זהירות.. ביה"ח איכילוב משתף עם סיפור "מהשטח"..

גולש גלים שנפצע בעין

גולש גלים שנפצע בעין