מידע בנושא

הפרדות הזגוגית

ראיית "זבובים" או גופים צפים אחרים יכולה להיות סימן ראשון להפרדות של זגוגית העין, קרע או הפרדות של הרשתית ומחייבת פניה מוקדמת לרופא עיניים.

חלל העין מכיל ג'ל שקוף המחובר בחוזקה אל הרשתית ומכונה זגוגית (vitreous). עם הגיל, הזגוגית עוברת תהליך הדרגתי של התנזלות שגורם להתכווצות הג'ל ולהתנתקות של פני הזגוגית האחורית מהרשתית (posterior vitreous detachment). תהליך זה מתרחש בשלב מוקדם יותר באנשים קצרי ראיה, לאחר ניתוחים תוך עיניים כמו ניתוחי קטרקט, חבלה עינית, דימומים ודלקות תוך עיניות.

הפרדות פני הזגוגית האחורית יכולה להיות מלווה בתופעות של גופים צפים (floaters) בשדה הראיה כגון זבובים, חוטים, נקודות שחורות ושערות ולעיתים גם הבזקי אור רגעיים (photopsias).

כדאי לדעת, שבאחוז גבוה מהמקרים תהליך זה מתרחש ללא תסמינים.

באם קיימת משיכה של כלי דם ברשתית יתכן גם דימום תוך זגוגיתי המסתיר את הרשתית ויכול לגרום לטשטוש, ערפל או ירידה בראיה בנוסף.

בזמן הפרדות פני הזגוגית האחורית מהרשתית יכול להיווצר, כתוצאה מהמשיכה החזקה והמתיחה, קרע ברשתית ב 7-15% מהמקרים. במצב של דימום תוך זגוגיתי  הסיכוי לקרע גדל ל – 50-70% מהמקרים. הקרע לכשעצמו אינו פוגע בראיה, אך באם אינו מאובחן ומטופל בלייזר בזמן, הוא יכול להביא לכדי הפרדות של הרשתית ( retinal detachment) ואובדן ראיה מרכזי אם לא מאובחן בזמן.

אבחון וטיפול

הפרדות של זגוגית העין היא תהליך פיזיולוגי ואין לה טיפול כיום. עם זאת, בעת הופעה של "גופים צפים", הבזקי אור או ירידה בראיה מומלץ לפנות לבדיקת רופא העיניים, המתבצעת לאחר הרחבת האישונים. מטרת הבדיקה היא לאשש את קיומו של תהליך הפרדות הזגוגית מהרשתית ולנסות ולזהות קרעים, חורים, "חולשות" של דופן העין או הפרדות של הרשתית הדורשים טיפול תוך זמן קצר. באם אכן מזוהה קרע חדש יש לטפל בו בעזרת לייזר (laser retinopexy) ובכך לנסות ולמנוע הפרדות של הרשתית בהמשך.

7-15% מהחולים

עם תסמינים של הפרדות זגוגית יפתחו קרע ברשתית

10-100,000 אנשים

מידי שנה סובלים מהפרדות רשתית הדורשת ניתוח

סיכון מוגבר פי 4-10

של הפרדות רשתית אצל אנשים עם קוצר ראיה

10%

סיכוי לפתח הפרדות רשתית בחולה שכבר פיתח הפרדות רשתית בעין השניה

חשוב לדעת ש…

מאחר ומדובר בתהליך דינמי הדרגתי, תיתכן התפתחות של קרעים חדשים ברשתית במשך הזמן שלא תלווה בהכרח בסימנים חדשים. לכן, חשוב להיות במעקב מסודר כ- 2-6 שבועות לאחר הבדיקה הראשונה, בהתאם להנחיות הרופא. מומלץ לפנות לבדיקה חוזרת מוקדמת יותר רק באם יש שינויים בתסמינים כמו: עליה בכמות הגופים הצפים, הופעה חדשה של הבזקי אור בעיקר אם הם ממוקדים לאזור מסוים, צל קבוע בשדה הראיה או ירידה בראיה.

חשוב לזכור שהפרדות זגוגית העין היא תהליך טבעי ואינה קשורה בהכרח לגורמים חיצוניים כמו תזונה או פעילות גופנית. לכן מומלץ להמשיך באורח חיים רגיל ואין מקום להגביל בפעילות. יש להיות מודעים לתופעה ולפנות לבדיקה של רופא עיניים בהתאם להנחיות.

ד"ר שולמית שורץ

אני מאמין

"קיימת חשיבות גדולה לפניה מוקדמת לרופא העיניים בכל מקרה של הופעה חדשה של טשטוש ראיה, עיוות קוים או פגמים בשדה הראיה המרכזי או ההקפי. אבחנה וטיפול מוקדם יביאו להפחתה של הנזק לרשתית באחוז גבוה של המקרים ויאפשרו שימור ואף שיפור בחדות הראיה. מאחר ומחלות רשתית אינן גורמות בהכרח לירידה בראיה בשלבים המוקדמים, רצוי להקפיד על מעקב תקופתי מסודר לפי המלצות הרופא בתלות בחומרת המחלה."

חשוב לשמור

על הרשתית שלך

"תחום הרשתית הינו אחד התחומים המורכבים ברפואת העיניים שדורש בדיקה יסודית, רמת דיוק גבוהה באבחנה ויכולת טיפולית וניתוחית ע"י מומחה בתחום. הטיפול במחלות הרשתית עבר שינויים מרחיקי לכת בעשור האחרון תוך שימת דגש על מיומנות והתעדכנות ועל כן קיימת חשיבות מכרעת בבחירת הרופא המטפל והמנתח".

בהפרדות זגוגית מטפלים אצל ד"ר שולמית שורץ

  • ד"ר שורץ הינה מומחית ומנתחת רשתית בכירה בעלת ניסיון רב
  • מבצעת ניתוחי רשתית בטכניקות מתקדמות
  • מבצעת טיפולי לייזר ברשתית

מוזמנים להתקשר לקבוע תור ולטפל בעיניים החשובות לנו מכל !

ד"ר שולמית שורץ

מומחית רשתית ומנתחת

דר שולמית שורץ מומחית רשתית ומנתחת בכירה

שליחת הודעה למרפאה

This contact form is deactivated because you refused to accept Google reCaptcha service which is necessary to validate any messages sent by the form.
© ‫copyright - ד"ר שולמית שורץ מומחית רשתית ומנתחת.  כל מידע, תכנים ועזרים המופיעים באתר זה או בכל קישור או הפניה ממנו הם בבחינת מידע כללי בלבד ואינם מהווים המלצה רפואית או חוות דעת רפואית. מידע כאמור אינו מיועד ואינו מהווה תחליף לטיפול רפואי, ייעוץ רפואי או אבחון מצב רפואי מסוים. המידע אינו מותאם באופן פרטני לצרכיו של כל משתמש ומשתמש ובכל מקרה של בעיה רפואית או צורך בטיפול רפואי יש לפנות לרופא מטפל. במצב חירום יש לפנות למוקד רפואי רלבנטי או לבית חולים. השימוש באתר הינו בכפוף לתנאי השימוש הכלליים. מידע נוסף: תנאי שימוש באתר הצהרת נגישות