מידע בנושא

טיפול בלייזר ברשתית בסוכרת

מטרת הטיפול בלייזר ברשתית בחולים סוכרתיים עם פגיעה ברשתית (רטינופטיה סוכרתית) , הינה להפחית את הסיכון להידרדרות נוספת בראייה עד כדי אובדן ראיה חמור כתוצאה מכלי דם פתולוגיים אשר משגשגים ברשתית ו/או דלף מכלי דם במרכז הראיה.

פגיעה  של סוכרת בעיניים, יכולה בין השאר, להביא לצמיחה של כלי דם אשר יכולים לגרום לדימום ברשתית ו/או בחלל הזגוגית, להיווצרות של רקמת צלקת ברשתית, דלף של נוזל מכלי דם אל תוך הרשתית ויצירה של בצקת במרכז הראיה (מקולה) ו/או בהיקף.

בצקת במרכז הראיה, הינה הסיבה הנפוצה ביותר לירידה בראייה בחולי סכרת ומחלות כלי דם אחרות ברשתית.

אופן הטיפול באמצעות הלייזר

הטיפול בלייזר ניתן בד"כ בהרדמה מקומית דרך עדשה שמוצמדת לעין. תוך כדי הטיפול, קרני האור מכוונות לתוך העין ויוצרות תגובת חום אשר גורמת לכוויה ברשתית. הטיפול יכול להיות מכוון להיקף הרשתית ( SCATTER ) או למרכז הראיה (FOCAL ).

הטיפול מבוצע בתדירות, בהיקף ובעוצמה המותאמים למחלתו של המטופל, אחת למספר שבועות- חודשים, על פי שיקול דעתו של הרופא. לעיתים נדרש יותר מטיפול אחד.

תופעות הלוואי המידיות האפשריות של הטיפול בלייזר ברשתית הם: כאב, אי נוחות, אודם ונפיחות בצקת או אי סדירות של פני הקרנית וירידה חולפת בראיה (תוך מספר דקות). במרבית המקרים תופעות לוואי אלו חולפות מעצמן או מגיבות לטיפול מקומי בטיפות.

בטיפול בלייזר להיקף הרשתית יתכנו סיבוכים כולל: ירידה בראיית לילה, צמצום ראיה היקפית, הצטברות נוזלים ברשתית או בדמית, גופים צפים בשדה הראיה, דימום בזגוגית, התפתחות של ממברנה אפירטינלית על פני מרכז הראיה והפרדות רשתית.

יש צורך להקפיד על המשך מעקב מסודר בכדי להעריך את התגובה לטיפול, את מצב המחלה ברשתית והצורך בטיפולים נוספים כמו הזרקות תוך עיניות של חומרים נוגדי החלבון VEGF (Vascular Endothelia Growth Factor) או סטרואידים וניתוחים ברשתית.

כדאי לדעת ש…

  • מטרת הטיפול בלייזר ברשתית אינה בהכרח לשפר ראיה אלא לעצור את התקדמות המחלה שתימנע ירידה קבועה בראיה.
  • יתכן שתחול הדרדרות מסוימת בראיה בעקבות הטיפול. במקרים רבים הראיה תשתפר במהלך של שבועות – חודשים.
  • הטיפול בלייזר בהיקף הרשתית הוכח כיעיל ביותר במצב של פגיעה סוכרתית שיגשוגית ברשתית. בשנים האחרונות ניתן לשקול טיפול בהזרקות תוך עיניות במקום טיפול בלייזר בהיקף הרשתית בחולים נבחרים בהתאם לשיקול הדעת של רופא הרשתית המטפל.
  • כיום הטיפול היעיל ביותר לבצקת במרכז הראיה הוא הזרקות תוך עיניות. במקרים מסוימים ניתן לשקול תוספת של טיפול בלייזר למרכז הראיה לפי שיקול דעתו של הרופא המטפל אם תוצאות הטיפול בהזרקות אינן מספקות.

ד"ר שולמית שורץ

אני מאמין

"קיימת חשיבות גדולה לפניה מוקדמת לרופא העיניים בכל מקרה של הופעה חדשה של טשטוש ראיה, עיוות קוים או פגמים בשדה הראיה המרכזי או ההקפי. אבחנה וטיפול מוקדם יביאו להפחתה של הנזק לרשתית באחוז גבוה של המקרים ויאפשרו שימור ואף שיפור בחדות הראיה. מאחר ומחלות רשתית אינן גורמות בהכרח לירידה בראיה בשלבים המוקדמים, רצוי להקפיד על מעקב תקופתי מסודר לפי המלצות הרופא בתלות בחומרת המחלה."

חשוב לשמור

על הרשתית שלך

"תחום הרשתית הינו אחד התחומים המורכבים ברפואת העיניים שדורש בדיקה יסודית, רמת דיוק גבוהה באבחנה ויכולת טיפולית וניתוחית ע"י מומחה בתחום. הטיפול במחלות הרשתית עבר שינויים מרחיקי לכת בעשור האחרון תוך שימת דגש על מיומנות והתעדכנות ועל כן קיימת חשיבות מכרעת בבחירת הרופא המטפל והמנתח".

בסכרת ברשתית מטפלים אצל ד"ר שולמית שורץ

  • ד"ר שורץ הינה מומחית ומנתחת רשתית בכירה
  • בעלת ניסיון רב בביצוע ניתוחי רשתית בטכניקות מתקדמות
  • הזרקות תוך עיניות
  • טיפולי לייזר ברשתית
  • יחס אישי וחם.

מוזמנים להתקשר לקבוע תור ולטפל בעיניים החשובות לנו מכל !

ד"ר שולמית שורץ

מומחית רשתית ומנתחת

דר שולמית שורץ מומחית רשתית ומנתחת בכירה

שליחת הודעה למרפאה

This contact form is deactivated because you refused to accept Google reCaptcha service which is necessary to validate any messages sent by the form.
© ‫copyright - ד"ר שולמית שורץ מומחית רשתית ומנתחת.  כל מידע, תכנים ועזרים המופיעים באתר זה או בכל קישור או הפניה ממנו הם בבחינת מידע כללי בלבד ואינם מהווים המלצה רפואית או חוות דעת רפואית. מידע כאמור אינו מיועד ואינו מהווה תחליף לטיפול רפואי, ייעוץ רפואי או אבחון מצב רפואי מסוים. המידע אינו מותאם באופן פרטני לצרכיו של כל משתמש ומשתמש ובכל מקרה של בעיה רפואית או צורך בטיפול רפואי יש לפנות לרופא מטפל. במצב חירום יש לפנות למוקד רפואי רלבנטי או לבית חולים. השימוש באתר הינו בכפוף לתנאי השימוש הכלליים. מידע נוסף: תנאי שימוש באתר הצהרת נגישות